su arıtma servisi 

tüketme suyu ile  ilgili akıllardaki  soru işaretleri hale bir problem olarak devam ediyor . Vatandaş su arıtma cihazlarına ilgi vermeye devam ediyor . tüketiciler  damacanadan elde edilen suya ilgi göstermiyor . şebekeden akan suya güven  arttı ama onun da tadı  sevilmiyor. Bu sebepler dolayı su filtreleme makinelerinin kullanımı arttı. filtrelenmiş suyun tat bakımından yapay olmayan kaynak suyundan farkı yok. Bu cihazları cazip kılan çeşitli deneyler var. Bu konu hakkında bilirkişi görüşleri ve halka danıştık. Aşağıda türlü görüşleri kısaca ele aldık

memleketimiz, insan sıhhatini hiçe sayan damacanadan elde edilen su isimlerini konuşuyor. Biz de beslenme uzmanları ve doktorlara, 'su tercihlerini' sorduk. bazı arıtma cihazıyla şebeke suyu  kullanıyor, kiminin tercihi ise cam şişeler ve maden suyu
sıhhat Bakanlığı'nın, sağlığı tehdit eden damacana su markalarını deşifre etmesinin yankıları sürerken, gündelik su ihtiyacımızı nasıl karşılamamız gerektiğiyle alakalı de tartışmalar alevlendi. aHaber'in ortaya çıkardığı skandal sonrası yorum oluşturan kimi sıhhat uzmanları damacana suyu yerine cam şişeleri tercih etmek gerektiğini kimiyse su arıtma cihazları sayesinde şebeke suyunun  arıtılıp içilebileceğini savunuyor. işte profesyonellerin evlerindeki tercihleri: 


 Doç. Dr. Ahmet Molla : Ben evimde hemen hemen 5 yıldan bu yana su arıtma sistemine sahibim. şebeke suyunu  bu here sistemden geçirerek elde ettiğim suyu hem içmek için hem de çay ve yemeklerde gönül rahatlığı ile kullanıyorum. Zira suyun kalitesini istediğim süre ölçerek de görebiliyorum. naturel ki bu sistemin periyodik bakımlarının tertipli olarak yapılması ihmal edilmemelidir. 


Ali Uzmancı : Ben güvenilir marka şişelenmiş 5 litre olan büyük su ve şişede mineralli su kullanıyorum. Yemeklerde şişelenmiş, sofrada hem şişelenmiş hem mineralli su bulunduruyorum. Asla telefonla su istasyonlarından açıkta ya da kendi şişeleme teknikleri ile hazırlanmış su almam. Pet ya da cam şişede bir kere kullanılıp atılan güvenilir marka su ve maden suyu (mineralli su) kullanmanızı öneririm. böylece mikrobiyolojik olarak boşalan bir damacanadan elde edilen suya  yeniden su konulması riskini minimize etmiş olursunuz. 

 Uzm. Dr. Veli Yılmaz (yararlı hayat Uzmanı): şu an arıtma suyu içiyorum. Hem iş yerinde hem evimde arıtma cihazım var. Filtresini kontrol ediyorum. Bu mesele netleşene kadar imkânı olanlar evlerine iyi ve güvenilir bir filtre makinesi taktırabilirler. günlük en yeterli olmayan 2 şişe cam şişede maden suyu kullanılabilir. Maça gittiniz, arabayla yoldasınız, arabada oruç açacaksanız küçük pet şişeler tüketilebilir. Suların çok satıldığı, çabuk sürkülasyonun olduğu tarafdan pet şişe alın. Beklememiş, yeni olsun. 

 Ayşe Aydın inam (bilirkişi Diyetisyen): Evimde damacana suyuna  olarak aldığım suları, dışarıda ise cam şişe suları tercih ediyorum. Evde iyi bir arıtma makinesi varsa da sularınızı cam şişelerde saklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *